Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?

Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?

Jeśli jesteś uczestnikiem wypadku, w którym jesteś osobą poszkodowaną czy też doznałeś obrażeń ciała to pamiętaj, że przysługuje Ci zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie jak również odszkodowanie. Przysługuje ono każdemu poszkodowanemu, który nie był sprawcą wypadku lub zdarzenia drogowego. Każdy z uczestników zdarzenia, który nie przyczynił się do wypadku może dochodzić swoich roszczeń od ubezpieczyciela u którego sprawca wykupił polisę OC. Pamiętaj, że o powyższe roszczenia nie ubiegać się sprawca wypadku!

Aby dochodzić zadośćuczynienia czy też odszkodowania od sprawcy zdarzenia należy zadbać o odpowiednie udokumentowanie okoliczności wypadku m.in. wezwać Policję jeżeli jest to niezbędne lub uzyskać oświadczenie od sprawcy, w którym przyznaje i bierze na siebie odpowiedzialność i winę za powstałe zdarzenie, należy również w miarę możliwości wykonać dokumentację zdjęciową uszkodzonego pojazdu czy też rzeczy znajdujących się w samochodzie, które uległy zniszczeniu na skutek wypadku. 

Kolejnym krokiem jest skompletowanie niezbędnej dokumentacji medycznej w przypadku doznania obrażeń ciała zarówno powyżej jak i poniżej 7 dni tj. zaświadczenie lekarskie czy tez karta z Pobytu w Szpitalu, dokumentacja medyczna. Należy także pamiętać o dokumentacji  rzeczowej, która potwierdzi rozmiar doznanej przez nas szkody m.in., wycena, kosztorys naprawy.

Jeśli nie posiadasz  numeru polisy OC sprawcy oraz nazwy zakładu ubezpieczeń, do którego skierujemy roszczenia należy spisać numery rejestracyjne pojazdu sprawcy ponieważ na tej podstawie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) ustala zakład ubezpieczeń, w którym ubezpieczony jest sprawca wypadku. 

Po ustaleniu wszystkich informacji, kierujemy roszczenia do odpowiedniego Towarzystwa Ubezpieczeń. Ważnym jest, aby zgłosić wszystkie przysługujące nam roszczenia. Zakład ubezpieczeń  ma 30 dni na rozpatrzenie zgłoszonych roszczeń. W przypadku, gdy wyjaśnienie okoliczności wypadku w terminie 30 dni jest niemożliwe, zakład ubezpieczeń jest zobowiązany poinformować o tym poszkodowanego, maksymalny termin na wypłatę odszkodowania to 90 dni. 

W razie niekorzystnej decyzji zakładu ubezpieczeń, istnieje możliwość wystąpienia do Sądu o wypłatę odszkodowania z OC sprawcy. O tym uprawnieniu zakład ubezpieczeń musi zawsze poinformować poszkodowanego w treści przesłanej decyzji.

Wieloletnia praktyka pokazuje, że firmy ubezpieczeniowe w sposób rażący zaniżają wysokość należnego poszkodowanemu zadośćuczynienia czy też odszkodowania. W wielu przypadkach pomoc pełnomocnika już od pierwszych chwil po wypadku może mieć kluczowe znaczenie na ostateczny wynik postępowania odszkodowawczego. Zwłaszcza w przypadku zdarzeń, w których sprawca nie został ukarany mandatem. Jeśli w sprawie zostało wszczęte dochodzenie, pomoc adwokata, który może zapewnić poszkodowanemu wsparcie w postępowaniu karnym jest bardzo istotna.